YOGANIN TARİHİ VE ÇAKRALAR

Yoga, fiziksel, mental ve ruhsal olarak yapılan uygulama ve disiplindir. Yoganın kelime anlamı ise, birleştirme ve kontrol altına alma gibi anlamlardır. Yoganın çıkış noktası Hindistan’dır. Hindistan’da birçok türde yoga eğitimi okullarda verilmektedir. Sadece fiziksel bir etkinlik olmayan yoganın, belli bir felsefesi ve psikolojik etkisi bulunmaktadır. Yoganın nihai amacı, kurtuluşa ermek, ruhu serbest bırakmak ve ruhsal dengeye ulaşmaktır.

Yoga, hem aklı, hem ruhu hem de bedeni aynı dengede tutarak, kontrol etmeyi hedeflemektedir. Çok sıklıkla, yoga sadece asanalarla (yoga pozları) sınırlı olarak anlaşılmaktadır. Faydaları sadece vücut düzeyindeymiş gibi algılandığından beden, zihin ve nefesin birleşmesinde ciddi yararları olduğu göz ardı edilebilmektedir. Biz uyum içinde olduğumuzda, hayat yolculuğu daha sakin daha mutlu ve daha doyurucu olur.

Budizm ve Hinduizm gibi dinlerin temelini oluşturan yoga felsefesi okul olarak kabul edilir. M.Ö 1900-3000 tarihinde eski Hindistan bölgesine kadar dayanan yoga tarihi, günümüzde de yoğun şekilde ilgi görmektedir. Yoga, günümüzde Hindistan bölgesindeki anlayışının dışında, diğer ülke ve kültürlerde spor aktivitesi olarak ve mental, ruhsal dinlendirici olması amacı ile uygulanmaktadır. Yoga, sadece hindu ve Budist topluluklar tarafından değil aynı zamanda, Müslüman ve Hristiyan toplumlar arasında da yaygın şekilde uygulanmaktadır.

Bedenin birçok bölümünde bulunduğu düşünülen çakraların etkin hale gelmesini sağlayan yoga, insanın yalnızca beden olarak var olmadığını, aynı zamanda ruhsal olarak çok daha etkin şekilde var olduğunu düşünmektedir. İnsan bedeninde bulunan birçok çakra olmasına rağmen 7 tane çakra diğerlerinden daha önemlidir ve yoga hareketleri bu çakraları açmaktadır.

Bedenimizde bulunan bu önemli çakra merkezleri; kök çakrası (kuyruk sokumu ve üreme organlarında), göbeğin alt kısmında bulunan çakra, göbek çakrası (göbeğin iki parmak üzerinde bulunur), kalp çakrası (gövdenin ortasında kalbe yakın yerlerde bulunur), boğaz çakrası (boğaz bölgesinin yakın yerlerinde bulunur), alın çakrası (iki kaşın arasında burun köklerinde bulunur), taç çakrası (kafatasının en üst noktasında bulunur).

Yoganın, bedenin belirli bölgelerinde bulunduğuna inanılan bu çakraları açtığına inanılmaktadır. Böylece yoga, mental, ruhsal ve bedensel etkinlikleri tek bir noktada toplamış olmaktadır.

Neden Yoga ?

Yoga kelimesi Sankritçede “birleşmek” ya da “bir araya getirmek” anlamına gelir. Çok derin bir konu olmakla birlikte bu konuyu Klasik Yoga'nın özünü oluşturan 5 temel ilke ile anlatmak isteriz;

 • Doğru egzersizler; kişinin beden, zihin ve ruhsal hayatına fayda sağlar.
 • Doğru nefes; derin, yavaş ve ritmik olmalıdır. Bu yaşamsal gücü ve zihinsel berraklığı arttırır.
 • Doğru gevşeme ile; derin olarak tüm kasları gevşeterek gerçek manada sinir sistemi yenilenebilir ve derin bir iç huzura ulaşılabilir.
 • Doğru beslenme; yüksek standartta bir sağlığa kavuşmanıza, zekanızın keskinleşmesine ve zihnin sükunete ulaşmasına yardımcı olur.
 • Doğru Düşünce ve Meditasyon; zihin düzenli odaklanma ve meditasyon uygulamaları ile mükemmel bir şekilde kontrol edilebilir.

Klasik Yoga öğretisinde bulunan bu 5 temel ilke ile hayatınızdaki değişimleri görmeniz mümkündür.

Ayrıca;

 • Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinin tersine, yoga vücudu yavaşça canlandırır.
 • Yoga, vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.
 • Yoga uygulaması, içinizi umut ve iyimserlikle doldurur.
 • Yoga, kusursuz sağlık ve manevi mutluluk yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar.
 • Yoga, yeniden doğuştur.

KUANTUM YOGANIN BEDENİMİZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Yoga uygulamalarının bedensel farkındalığı ve sağlığı artırdığı bilinmektedir. Bazı rahatsızlıklarda yoga rahatlatıcı ve iyileşme sürecinde de destekleyicidir.

Asanaların(duruşlar) tamamı zihinsel, duygusal ve bedensel sağlımızı artırmak için yapılmaktadır. Yoga'nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Bu huzur hissi Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamalarından gelir.

Asanaların faydalarını kısaca şöyle açıklayabiliriz:

1. Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve tahammülün artması.

2. Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artması.

3. Hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artması.

4. Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması.

5. Ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılması.

Nefes tekniklerinin nasıl bir faydası var?

Nefes tekniklerini yeniden öğrendiğinizde; aslında nefes almayı unutmuş olduğunuzu ve bilmediğinizi fark edebilirsiniz.

 • Nefes teknikleri beynimizi nasıl kullanacağımızı öğretir.
 • Nefes çalışmaları ile kalp atış ritmimizi düzenleyebilir, bedensel farkındalığımızı artırabiliriz.

Böylece sağlık kalitemizi ve esenlik algımızı yükselterek daha sağlıklı bireyler olabiliriz.

KUANTUM NEFES YOGANIN RUH VE ZİHİN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Yoganın zihin ve ruh sağlığına yararlarını ortaya çıkarmak için sayısı her geçen gün artan araştırmalar bulunmaktadır. Yoga, beden farkındalığını artırır, stresi azaltır, kas gerginliği, gerginlik ve iltihabı azaltır, dikkat ve konsantrasyonu keskinleştirir, zihni ve sinir sistemini sakinleştirir

Yoga’nın ruh sağlığı üzerindeki  olumlu yararları onu önemli bir psikoterapi  uygulama aracı yapmıştır.  Sosyal ilişkilerde iyileşme sağladığı gibi depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ve uyku bozukluğu belirtilerinde azalma sağladığı görülmüştür. Ayrıca ilaç tedavisi yanında yapılır ise, yoga şizofreni belirtilerinde de iyileşme meydana getirir.

Ayrıca Yoga beyin dokusu içinde sinir sistemi aktivitesini düzenleyen bir kimyasal olan gama-aminobutirik asit ya da GABA’nın  seviyesini artırdığı bilinmektedir. Bu özellikle GABA aktivitesinin düşük olduğu anksiyete bozuklukları olan insanlar için geçerlidir.

Ama, hepsi bu kadar da değil. Yoga’nın faydaları düşük yaşam memnuniyeti, depresyon, stres ve inflamasyon gibi biyolojik belirtileri üst düzeyde yaşayan insanlara kadar uzanır. Bir çalışmada günlük 12 dakikadan oluşan sekiz haftalık yoga egzersiz programı uygulayan Alzheimer ve demansın diğer formlarına yakalanmış hastaların bakımını yapan erişkinlerde inflamasyon belirtilerinde azalma gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Açıkça, yoga, meditasyon, derin nefes, dua yardım gibi zihin ve beden uygulamaları,  stresi azaltmak ve stresle ilişkili sinir sistemi dengesizliklerini düzenlemeye yardımcı olur. Ama peki bütün bunlar nasıl oluyor? Burada bir ana mekanizma var mı?

Araştırmacılar, fiziksel ve zihinsel sağlığı için birçok gelişmelere yol açan bu zihin ve beden uygulamalarına eşlik eden bir gevşeme tepkisi olduğunu söylüyorlar. Massachusetts General Hospital Zihin / Vücut Tıp Benson-Henry Enstitüsü (MGH) ve Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi (BIDMC) deki araştırmacıların yaptığı yeni çalışmalarda bu tür uygulamalar tarafından ortaya çıkan derin, psikolojik ve fizyolojik durumun bağışıklık fonksiyonu, enerji metabolizması ve insülin salgılanmasında rol alan genlerin ekspresyonlarında derhal olumlu bir değişim ürettiği bulunmuştur. (Genler ve Fizyolojik Gevşeme Tepki, Science Daily Mayıs 2013).

Peki fizyolojik bir rahatlamanın derin hali nedir? Bu sakinlik ve gevşeme  nörobiyolojik düzeyde gerçekleşen bir değişikliktir. Arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte dışarıda iyi vakit geçirmek bile hücresel düzeyde sizin biyolojik dinlenmeniz için yeterli değildir. Gülmek, yüz ve beden hareketleri, dinlemek ve sosyal olaylara etkili yanıt vermek, zihin ve bedenen bir miktar uyarılma gerektirir. Bunu yapmak için beyin, kalp ve kaslara yeterli adrenalinin pompalanmasına ihtiyaç vardır.

Yani, sosyalleşme tenis veya golf gibi zevkli bir oyun oynamak, ya da bir arkadaş ile alışveriş bile aslında biyokimyasal bir gerginlik durumudur. Sinirsel ve hücresel düzeyde bedeni dinlendirmek için,bedenin süreçlerini heyecan ve gerilimin hakim olduğu biyokimyasal halden sakin, derin dinlenme ve rahatlama durumuna  geçirmek gerekir. Sadece  Yoga gibi zihin-beden uygulamalarına eşlik eden derin nefes uygulamaları ile bunu yapabilirsiniz.

YOGANIN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

1. Akciğer Sağlığı ve Nefes Kontrolü

Yoga, çok daha rahat ve yoğun şekilde nefes almanızı sağlar. Çünkü yoga nefes kontrolünü sağlayan bir aktivitedir. Yoga yapmak, akciğer sağlığını korur ve bronşları geliştirir. Solunum yolları rahatsızlıklarını önemli oranda azaltan yoga, kandaki oksijen konsantrasyonunu yükseltir.

Akciğer fonksiyonlarını geliştiren yoga, kaliteli ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Burundan nefes almayı kolaylaştıran yoga, polen ve hava kirliliğinden kaynaklanan nefes darlığı problemlerinin önüne geçmektedir. Yoga, astım gibi solunum hastalıklarının olumsuz etkilerini de en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

2. Sindirim Sistemi ve Bağırsak Sağlığı

Ülser, hassas bağırsak sendromu, kabızlık gibi birçok sindirim sistemi sorunu ile mücadele eden yoga, kolon kanseri riskini de azaltır. Çünkü yoga, fiziksel egzersizlerden oluşan bir aktivitedir. Bundan dolayı yoga, bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır ve bağırsak fonsiyonlarının etkin hale gelmesini sağlar.

3. Sinir Sistemi Sağlığı

Yoga, zihinsel dalgalanmaları dindirir. Zihinsel olarak yaşanan, korku, öfke, hayal kırıklığı, pişmanlık, hırs gibi duyguların kontrol altına alınmasını sağlayan yoga, stresin sebep olduğu sıkıntılı durumların yaşanmasını önler. Sinirleri yatıştıran ve beyin fonksiyonlarını düzenleyen yoga, olumsuz duyguların zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

4. Kan Şekeri

Yoga, insülin etkilerine karşı hassasiyeti artırır, buna bağlı olarakkilo vermeyi kolaylaştırır, kandaki şeker seviyesini azaltır ve diyabet riskini azaltır. Diyabet hastalığı, kalp, böbrek ve göz sağlığını olumsuz yönde etkilediği için, kan şekerinin dengelenmesi oldukça önemlidir.

5. Kolesterol

Düzenli olarak yoga yapan kişilerin kanlarındaki kötü kolesterol seviyesinin (LDL) azaldığı, iyi kolesterol seviyesinin (HDL) ise normal değerlerine ulaştığı gözlenmiştir.

6. Böbreküstü Bezleri

Yoga, kortizol seviyesini düşürür. Normalde böbreküstü bezleri, akut krize karşı kortizol salgılanmasını etkilemektedir. Bu durum böbreküstü bezlerinin fonksiyonlarını destekler ve kortizol seviyesini düşürür.ise, geçici olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Eğer vücutta kortizol seviyesi yükselirse bu durum, bağışıklık sistemini riske atar. Kortizol seviyesinin yükselmesi aynı zamanda, hafızayı olumsuz etkiler ve beyinde kalıcı birtakım değişimlere sebep olabilir.

Ek olarak yüksek kortizol seviyesi, depresyon ve stres ile büyük oranda ilişkilidir. Kortizol seviyesinin artması durumunda, yüksek tansiyon ve insülin direnci gibi sağlık sorunları yaşanmaktadır. Stres, öfke ve üzüntü anında yemek yeme isteğini tetikleyen kortizol seviyesini azaltmanın bir yolu olan yoga, kilo vermeye ve kalori kaybetmeye yardımcı olur, kalp krizi riskini azaltır.

7. Tansiyon

Eğer yüksek tansiyon problemi yaşıyorsanız, yoga yapmak sizin için faydalı olacaktır. Çünkü, İngiltere’de hipertansiyon ile ilgili yapılan iki çalışmaya göre, yoganın bir pozisyonu olan ‘savasana’ yani kanepede yatar gibi yapılan hareketinin üç ay süre yapılması sonucu, tansiyon değerlerinin normal ideal değerlerine ulaştığı gözlenmiştir.

8. Kan Akışı

Yoga, kan akışını destekler ve dolaşım sisteminin daha etkin şekilde faaliyet göstermesini sağlar. Yoga, özellikle el ve ayaklardaki kan dolaşımını düzenlemektedir. Hücrelerin daha çok oksijen almasını sağlayan yoga, kanın damarlardan organlara daha etkin şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır. Böylece yoga kalp ve damar sağlığını da korumuş ve desteklemiş olmaktadır.

Yoga, kan akışını düzenlediği için, bacaklarda oluşan şişme durumlarını giderir, böbrek sorunlarının önüne geçer. Yoga, kırmızı kan hücresi seviyesini ve hemoglabin seviyesini düzenler, kanın pıhtılaşma özelliğini korur.

9. Kemik Sağlığı

Düzenli olarak yapılan yoga egzersizleri, kemiklerin güçlenmesini sağlar ve kemik hastalıkları riskini azaltır. Yoga yapılırken, vücut ağırlığının tamamı yine vücut tarafından kaldırılmaktadır. Bundan dolayı yoga yapan kişilerin kemikleri oldukça güçlüdür. Özellikle kol kemiklerini oldukça iyi miktarda güçlendiren yoga, kemik erimesinin önüne geçmektedir ve kemiklerde kalsiyum tutumunu sağlamaktadır.

10. Esneklik

Yoga, vücuda esneklik kazandırır. Çünkü yoga egzersizleri oldukça çeşitli ve bazen de zorlayıcıdır. Yoganın bu zorlayıcı egzersizleri, eklem kemiklerini geliştirir ve onlara esneklik kazandırır. Özellikle diz eklemlerini geliştiren yoga, bağ dokusuna ve kas dokusuna esneklik özelliği kazandırır.

11. Kas Sağlığı

İçerisinde fiziksel aktiviteyi de barındıran yoga, daha güçlü ve sağlıklı kaslara sahip olmayı sağlamaktadır. Kaslarımızın uzun ve güçlü olmasını sağlamasının yanında onları esnetir. Kasların yorulmasına sebep olan laktik asiti serbest bırakarak kaslarımızın hareket kabiliyetini artırır. Düzenli yoga iskelet sistemini de şekillendirir. Yoga uzun vadede, omurga ve sırt kemiklerinizi şekillendirerek daha düzgün bir postüre sahip olmanızı sağlayacaktır.

12. Bağışıklık Sistemi

Norveç’de yapılan araştırmalara göre, yoga egzersizleri, bağışıklık sistemini ve hücre sağlığını güçlendirmektedir. Hem zihinsel hem ruhsal hem de bedensel açıdan bağışıklık sistemini güçlendiren yoga, daha doğru ve etkili şekilde nefes almayı sağladığı için, tüm vücut sağlını korumaktadır. Düzenli bir nefes trafiği ve koordineli hareketlerle kan akışımız da düzene girer. Bu da düzenli yoga yapan kişilerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Norveç’te yapılan bir araştırma, düzenli yoga yapan kişilerin çocuklarına aktardıkları genlerin olumlu yönde değiştiğini göstermektedir. Bu araştırmaya göre, yoga yapan kişilerin bağışıklığı güçlü çocuklar dünyaya getirme ihtimali daha yüksektir.

13. Migren

Yapılan araştırmalara göre, migren ile mücadele eden hastalara üç ay boyunca düzenli olarak yoga egzersizleri yaptırılmış ve sonucunda bu hastaların, zihinsel olarak stresten arınmış oldukları ve ağrılarının hafiflemiş olduğu gözlenmiştir. Çevresel bir takım etkenlerden dolayı tetiklenen migren ağrılarını hafifletmenin belki de en sağlıklı yolu, yoga egzersizlerini uygulamaktan geçmektedir.

14. Cinsel Sağlık

Yapılan çalışmalara göre, 12 hafta boyunca düzenli olarak yapılan yoga egzersizlerinin, hem erkek hem de kadınlarda, cinsel isteği artırma, cinsel olarak uyarılma, orgazm, cinsel performans gibi durumlarına olumlu etkileri saptanmıştır. Çünkü, yoga kan akışını ve dolaşımını düzenlemektedir. Bu durumda ise, genital bölge pelvik kasları gelişmekte ve sağlıkları korunmaktadır.

15. Uyku Kalitesi

Harvard’da yapılan birtakım araştırmalara göre yoga, 8 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapıldığında, uyku kalitesini artırmakta ve insomnia riskini azaltmaktadır. Yorgunluk ve bitkinlik gibi olumsuz durumların önüne geçtiği için yoga, daha çabuk şekilde uykuya dalmayı sağlamaktadır.

16. Stres ve Depresyon

Böbreküstü bezlerini ve adrenalin salgılanmasını düzenleyen yoga, stres oluşumunu önler, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal ve zihinsel sağlığı tehdit eden unsurların etkisini azaltır.

17. Sırt Ağrıları

Kronik sırt ağrısını tedavi etmeye yardımcı olan yoga egzersizleri, düzenli olarak yapıldığı takdirde, kasları gevşetecek ve sırt ağrılarını en aza indirecek ya da tamamen ortadan kaldıracaktır.

18. Doğurganlık

Yoga, zihinsel ve bedensel olarak yapılan bir egzersiz türü olduğu için, beyin tarafından birtakım kimyasalların salgılanmasını yani hormonları olumlu yönde etkilemektedir. Yoga egzersizleri sırasında yapılan birtakım hareketler, kadınlarda doğurganlığı desteklemektedir.

19. Kalp Sağlığı

Yapılan bir araştırmada, 8 hafta boyunca, 19 kalp yetmezliği problemi yaşayan hastaların uygulamış oldukları yoga hareketlerinin, kalp sağlığını güçlendirdiği gözlenmiştir. Yoga, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltmakta önemli rol oynamaktadır.

ÖZET OLARAK YOGANIN HAYATIMIZA 10 MADDEDE ETKİLERİ

1. Fitness

 Sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak dengeli olduğunuz zaman gerçekten sağlıklısınız demektir. Sağlık hastalığın salt yokluğu değildir.  Bu ne kadar sevgi dolu ve coşkulu, ne kadar neşeli olduğunuz bakımından hayatın dinamik bir ifadesidir. İşte yoga tam yoga burda devreye giriyor. Yoga duruşlar, pranayama (nefes tekniklerini) ve meditasyon ile birlikte bütünsel bir uygulamadır.

2. Kilo verme

Birçok insanın istediği şey! Yoga buna da faydalı. Güneşe selam ve Kapal Bhati nefesi  yoga ile kilo vermek için sadece bazı yollardır. Dahası düzenli yoga pratiği ile, bedenimizin hangi yemeği ne zaman istediğiyle ilgili daha duyarlı hale geliriz. Bu ayrıca kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.

3. Stresten kurtulma

Gün içerisinde yapılan birkaç dakika yoga hem beden hem de zihinde günlük biriken stresten kurtulmak için harika bir Yyol olabilir. Yoga duruşları, pranayama ve meditasyon stresten kurtulmak için etkili tekniklerdir. Yoga pratiğiyle beden için de-toks zihin için de-stress yapmış olursunuz.

4. İç huzur

Hepimiz doğal güzellikleri zengin, huzurlu, sakin yerleri ziyaret etmeyi severiz. Ama çok azımız huzuru içimizde bulabileceğimizi ve günün herhangi bir anında bu deneyime küçük bir yolculuk yapabileceğimzi anlarız.  Yoga ve meditasyon ile her gün kendi iç dünyanıza küçük bir tatile çıkın. Yoga ayrıca rahatsız ve çok hareketli olan zihni sakinleştirmek için en iyi yollardan biridir.

5. Güçlü bağışıklık sistemi

Bizim sistemimiz beden, zihin ve ruhun kusursuz bir karışımıdır. Bedendeki bir düzensizlik zihni etkiler. Aynı şekilde zihindeki tatsızlık veya huzursuzlukta bedende bir hastalık olarak ortaya çıkar. Yoga organlara masaj yapar ve kasları güçlendirir; nefes teknikleri ve meditasyon stresi azaltırken bağışıklık sistemini de geliştirir.

6. Yüksek farkındalıkla yaşamak

Zihin sürekli bir aktivite ile meşguldür, geçmişle gelecek arasında gidip gelir ama asla şimdiki zamanda kalamaz. Aslında sadece zihnin bu eğilimin farkında olarak, kendimizi strese sokmaktan kurtarabilir ve zihnimizi rahatlatabiliriz. Yoga ve Pranayama bu farkındalığı yaratmaya, zihni daha sakin ve huzurlu kalacağı şimdiki ana getirmeye yardım eder.

7. Daha iyi ilişkiler

Yoga, eşiniz, anne-babanız, arkadaşlarınız veya sevdiklerinizle ilişkilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir! , Rahat mutlu ve memnun olan bir zihin hassas ilişki konuları ile daha iyi başa çıkabilir. Yoga ve meditasyon zihni mutlu ve huzurlu tutma üzerinde çalışır; size yakın kişilerle paylaştığınız güçlendirilmiş özel bir bağ oluşturur.

8. Artan enerji

 Günün sonunda tamamen tükenmiş hissediyor musunuz? Gün boyunca birçok iş arasında mekik dokumak bazen oldukça yorucu olabilir. Her gün bir kaç dakika yoga bile uzun bir günün ardından taze ve enerjik hissetmeni sağlar. 10 dakikalık bir meditasyon yoğun bir günün ortasında tazelenmiş ve yenilenmiş hissetmenizin anahtarıdır.

9. Esneklik ve iyi duruş

Güçlü, kıvrak ve esnek bir vücuda sahip olma için sadece yogayı günlük rutininize eklemeniz gerekir. Düzenli yoga kasları uzatır ve onları güçlendirir. Ayrıca otururken, ayakta veya uyurken sahip olduğunuz beden duruşunu geliştirir. Bu da, yanlış duruş nedeniyle oluşan ağrılarınız varsa sizi rahatlatır.

10. Daha iyi sezgi

Yoga ve meditasyon sezgilerinizi geliştirme konusunda oldukça güçlüdürler. Bu sayede olumlu sonuçlar alabilmek için neyin, ne zaman, nasıl yapılması gerektiğini zahmetsizce anlarsınız. İnanmayabilirsiniz ama işe yarıyor. Sadece deneyimlemeniz gerekiyor.

uzaktan eğitim

Uzaktan eğitim seçeneklerimiz için tıklayınız.

Uzaktan Eğitim